Toidu kuivatamine – põnev ja tervislik säilitamisviis
Kuivatamine ehk dehüdreerimine on inimkonna üks vanimaid säilitamismeetodeid. Dehüdreerimine tähendab, et viljast eemaldatakse suurem osa veesisaldusest kas looduslikult õhu ja päikese käes, ahjus või erinavat tehnoloogiat kasutavate kuivatite abil. Tihti meenuvad kuivatamisega vanaema poolt ahjuplaadil kuivatatud õunad ja kimpudes katuse all rippuvad ürdikimbud.
Õhu ja päikese käes kuivatamine on äärmiselt lihtne. Samas on saadused avatud erinevatele keskkonnateguritele ning nii võib toit kokku puutuda erinevate saasteainetega või saada kahjustatud UV-kiiirgusest. Seetõttu on loodud erinevad kuivatid, mis võimaldavad protsessi kontrollitumas keskkonnas läbi viia.
Pole juhus, et kuivatamine on hakanud aina enam populaarsust koguma. Selle meetodi abil saab kokku hoida nii aega, energiat kui raha. Lisaks võib see elu rikastada uue ja põneva hobiga, mis avab maitsete maailma täiesti uue nurga alt. Kuivatamisel on veel palju plusse ja kui mõtiskled kas see on sinu jaoks või mitte, siis ehk aitavad järgnevad punktid sul otsustada.
Dehüdreerimine säilitab toitained toidus ja sarnaneb värskete viljade toitainesisaldusele. Lisatud suhkru ja lisaaineteta kuivatatud viljade tarbimine muudab toidulaua mitmekesisemaks, aitab saavutada soovituslikku päevast puu- ja köögiviljade tarbimise kogust ning lisab toidualale kiudaineid. Kui saadused on kuivatatud madala temperatuuriga, siis on seal säilinud ka ensüümid, vitamiinid ja mineraalid. See on täisväärtuslik toortoit, mis hoiab kõhu mikrobioomi mitmekesisena.
Maitse
Hind
Kuivatamine võib olla üks soodsamaid viise toidu säilitamiseks, eriti kui selleks on kasutataud päikeseenergiat ja hooajalisi saadusi. Näiteks oma aia õunasid saad kuivatatud kujul ka talvel krõmpsutada samas kui kuskil mujal valminud ja siia rännanud õunad võivad olla päris kõbeda hinnaga.
Mugavus
Keskkonnasõbralikkus
Kuivatamine on jätkusuutlik, kuna see vähendab toidu raiskamist ja energiakulu, mis läheb toidu transpordi ja ladustamise peale. Saab nautida eksootilisi vilju ilma suure jalajäljeta, kuna vesi on viljadest välja võetud.