Kommenteeri

Jalgadel tünnid ehk kompostimine mugavale inimesele 

Miks on meie veebipoes lisaks kuivatitele oranži-mustakirjud jalgadel keerlevad tünnid? Tegu on trummekompostritega ning põhjus on lihtne –kuna looduses on kõik tasakaalus ning toitained pidevas ringluses, soovisime taolist kinnist ringi ka koduses majapidamises tekitada.  Selles ringis on kompostimine oluline lüli, mis toidujäägid bioloogia abil uue toidu algeks muundab. Toidujääke tekib näiteks ka kuivatamiseks ettevalmistamisel ning selle väärt materjali tasub ringlusesse tagasi viia. Meie silmis käivad kuivatamine ja kompostimine käsikäes.

Aga miks on kompostritel selline eriskummaline kuju? Asi sai alguse mitmeid aastaid tagasi meie koduaiast kui ütlesin Margusele, et mul on kompostrit vaja. Nimelt soovisin jalgadel pöörlevat toru, kus on kaks kambrit ja kuhu saaks biojäätmeid sisse panna. Olin sarnast kompostrit varem töös näinud. Mõeldud, tehtud! Tulemuseks sai veetorujupist ja kasutatud veekindla vineeri juppidest kokku pandud seadeldis, mis hakkas kompostrina täitsa hästi tööle.  Ajapikku täiustasime seda edasi ja lõime sellest päris toote. 

Kompostimise on kasulik põhitõed selgeks teha, et asi õnnestuks. Oluline materjalide õige tasakaal (niisked ja kuivad) ning hapniku ligipääs. Tihti ei saada kompostimisel eduelemust ja kompost läheb haisema (vähe kuiva ehk süsinikurikast materjali) või protsess hoopis lakkab, kuna lämmastikurikast materjali on liiga vähe (niiskeid toidujäätmeid). Trumli puhul on asi nii lihtne kui võimalik, kuna biojäätmeid on lihtne segada (keerutades), õhk pääseb segamise ajal õhuavade kaudu ligi ja valmissaanud komposti on kerge kärule tühejendada. 

komposter


Kui tuua võrdluseks teised kompostrid (näiteks kompostikastid), siis sinna lisatud massi tuleks pidevalt hargiga segada, et mädanemist vältida. Kihiti laotamisel ei teki vahele hapnikku ning materjal võib minna haisema. Lisaks on komposti valmimine nii pikk protsess ja võib võtta mõned aastad.  Trumliga on see protsess kiirem – jäätmed sisse, umbes sama palju kuiva juurde ja viimasena paar keerutust.  

Mida kompostime?

Kuivatamise ettevalmistamisel tekib igasuguseid toidujääke, näiteks ürtide varsi, koori, taimepealseid. Jääke tekib ka köögis toiduvalmistamisel või valmistoidu jääkide näol. Kuna niisketele materjalidele on vaja juurde panna ka kuiva kraami, et tekiks õige protsess, paneme lisaks juurde puulehti, saepuru, kasutatud majapidamispabrit ja kuivanud muru.

Kompostimisel on võlujõud muuta toidujäägid väärt materjaliks, millega oma mulda väestada ja sinna toitained tagasi suunata. Nii aitame aiamullal ka järgnevatel aastatel viljakas püsida. Eriti hea on see, et tänu kompostimisele pole üldiselt poest komposti või muud väetist vaja lisaks osta.

Loodame, et leiate enda aeda sobiva kompostimisviisi ja kompostri.
Meie tootega saate tutvuda siin:
Väiksem versioon: https://paikesest.ee/et/tooted/products/trummelkomposter-220l
Suurem versioon: https://paikesest.ee/et/tooted/products/trummelkomposter-340l

Lisa kommentaar

Email again: